Medyczna.pl

logo-medyczna

Ze względu na liczne właściwości lecznicze i terapeutyczne, marihuana medyczna dostępna jest pod wieloma postaciami. Może to być maść lub krem do stosowania na skórę, co jest szczególnie pożądane w dermatologii, lecz nie tylko. Różnego rodzaju maści na bazie marihuany medycznej mają miejscowe właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne – a to daje duże możliwości lecznicze m.in. w przypadku zmian reumatoidalnych. Z kolei olej na bazie CBD to także ceniony produkt medyczny o szerokim zastosowaniu. Tuż obok znajdują się preparaty doustne zawierające ekstrakty z marihuany medycznej, jednak na efekt działania należy zaczekać nawet do dwóch godzin. Dlaczego to tak istotne? Istnieje wiele ciężkich chorób, których leczenie wspomaga medyczna marihuana m.in. ze względu na szybkość uśmierzania bólu. Dlatego, gdy mówimy o chorobach onkologicznych czy neurodegeneracyjnych to najczęściej zalecana jest marihuana medyczna w postaci suszu z konopi. Jednak do jego zastosowania wymagany jest waporyzator, który umożliwia dokładne dozowanie.

Waporyzator to niewielkie urządzenie, które w razie potrzeby umożliwia wziewne podanie marihuany medycznej. Warto zaznaczyć, że jest to również jedna z najbardziej efektywnych metod inhalacji medyczną marihuaną. Jak działa waporyzator do marihuany leczniczej? Urządzenie stopniowo i równomiernie ogrzewa susz konopny, tym samym uwalniając składniki aktywne bez ich spalania. W efekcie powstaje para wodna, a wraz z nią składniki medycznej marihuany. I chociaż temperatura podgrzewania waha się od ok. 150 – 220°C to brak spalania sprawia, że do płuc nie dostają się żadne szkodliwe i niepożądane substancje. Ponadto kilkustopniowa opcja regulacji pracy urządzenia pozwala pacjentowi na dokładne dozowanie dawki, która została zalecona przez lekarza specjalistę.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów waporyzatorów medycznych, które możemy je podzielić na trzy rodzaje.

  • Waporyzator konwekcyjny – ogrzewa susz gorącym powietrzem, bez efektu spalania.
  • Waporyzator kondukcyjny – ogrzewa susz za pomocą ścian komory grzewczej, przez co substancja roślinna może ulec zapłonowi.
  • Waporyzator hybrydowy – łączy w sobie dwie powyższe metody dla jak najlepszego efektu.

Wziewne podanie marihuany medycznej znacząco przyśpiesza jej działanie – odczuwalny dla pacjenta efekt pojawia się już po 5-10 minutach i utrzymuje od 2 do 4 godzin. Co więcej, substancje aktywne marihuany medycznej wchłaniają się bezpośrednio z płuc, a stamtąd trafiają wprost do krwioobiegu. Dzięki temu cały proces przyjmowania marihuany medycznej odbywa się z pominięciem żołądka, który w przebiegu różnych chorób może być już i tak nadwyrężony. Ważne, aby do tego celu wybrać profesjonalny waporyzator medyczny, który spełnia wszystkie wymogi. Odnośnie tego, jak i kiedy stosować medyczną marihuanę zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami specjalisty koordynującego terapię.