Medyczna.pl

logo-medyczna

FAQ – medyczna marihuana

Najczęściej zadawane pytania

Marihuana medyczna to termin, który odnosi się do leków i ekstraktów pozyskiwanych z suszonych kwiatostanów konopi. Jest to produkt leczniczy stosowany w wielu różnorodnych schorzeniach.

Aby marihuana mogła zostać wykorzystana do produkcji suszu lub leków pochodnych, musi spełnić szereg wymogów dotyczących m.in. uprawy czy możliwych zanieczyszczeń. Jedynie taką marihuanę można nazwać medyczną. Inaczej jest w przypadku tzw. „rekreacyjnej marihuany”, która może zawierać nawet metale ciężkie lub inne szkodliwe substancje i pochodzić z nieznanego źródła.

Już na chwilę obecną istnieje wiele jednostek chorobowych, w przypadku których możliwe jest rozpoczęcie terapii medyczną marihuaną. Może to być przewlekły ból, a nawet ciężkie choroby. Należy pamiętać, że o rozpoczęciu leczenia decyduje lekarz, na podstawie przeprowadzonej kwalifikacji. Pełen wykaz możliwych wskazań do leczenia medyczną marihuaną znajdziesz tutaj.

Od 2017 roku medyczna marihuana jest w Polsce legalna, co oznacza, że została dopuszczona do użytku leczniczego. Dzięki temu marihuanę medyczną można kupić w aptece za okazaniem recepty.

Marihuana medyczna powstaje z kwiatostanów konopi, które uprawiane są w ściśle kontrolowanych warunkach. Wszystko po to, aby uchronić produkt końcowy od szkodliwych substancji i zanieczyszczeń. Najczęściej stosowaną postacią marihuany leczniczej jest susz konopny.

Marihuana medyczna może dotyczyć wielu różnorodnych odmian, które zostały dopuszczone do wytwarzania leków. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pożądanej zawartości składników aktywnych w końcowym produkcie leczniczym. Każdorazowo o stężeniu oraz dawkowaniu decyduje lekarz.

Najczęściej medyczna marihuana zalecana jest jako susz konopny do inhalacji, który wykazuje szybsze działanie tuż po zastosowaniu. Jednak marihuana lecznicza występuje również pod postacią leków doustnych, maści, kremów, a także olejków.

Koszt terapii medyczną marihuaną jest zależny od przepisanego leku, a także koniecznego okresu przyjmowania. O dawce dziennej każdorazowo decyduje lekarz, natomiast jeden gram medycznej marihuany pod postacią suszu z konopi oscyluje w granicach 60 zł (opakowanie zawiera 5 – 10 gram).

Medyczną marihuanę może przepisać tylko lekarz posiadający właściwe uprawnienia. Do rozpoczęcia terapii medyczną marihuaną niezbędne jest uzyskanie pozytywnej kwalifikacji lekarskiej. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Kwalifikacja do terapii medyczną marihuaną to konsultacja z lekarzem specjalistą – polega na dokładnej ocenie stanu zdrowia pacjenta oraz możliwych wskazań do rozpoczęcia leczenia. W tym celu pomocna może okazać się wszelka posiadana przez pacjenta dotychczasowa dokumentacja.

Tak, w medyczna.pl możesz rozpocząć terapię medyczną marihuaną, jak również prowadzić kontynuację. Niezależnie od tego, czy jesteś naszym pacjentem od początku! Posiadasz pozytywną kwalifikację do terapii medyczną marihuaną z innej kliniki, ale myślisz o kontynuacji w medyczna.pl? Wypełnij nasz formularz medyczny, a skontaktujemy się z Tobą w ciągu 15 minut.

Aby otrzymać receptę na medyczną marihuanę, niezbędne jest uzyskanie pozytywnej kwalifikacji lekarskiej – tylko wtedy lekarz może wystawić zalecenia. Inaczej jest w sytuacji, gdy chcesz kontynuować dotychczasowe leczenie – wypełnij formularz medyczny, aby ponowić receptę.

Nie, medyczna marihuana nie jest w Polsce refundowana przez NFZ, chociaż została zalegalizowana w 2017 roku. Na chwilę obecną całkowity koszt leczenia pacjent musi ponosić samodzielnie.

Medyczna marihuana to lek, który możesz kupić w aptece za okazaniem recepty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku Gdzie kupić medyczną marihuanę? E-recepta do realizacji w aptece

Sposób przyjmowania medycznej marihuany jest zależny od rodzaju leku, jaki został przepisany pacjentowi. Może to być susz do inhalacji wziewnej, tabletki, maść, krem, a nawet olejek. Dlatego też o sposobie przyjmowania, a także częstotliwości dawkowania każdorazowo decyduje lekarz.

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jednak marihuana medyczna odznacza się jednym z najniższych wskaźników uzależnień. Jednak warto nadmienić, że marihuana medyczna nie powoduje uzależnienia fizycznego, ale może wywoływać uzależnienie psychiczne.

W trakcie ciąży i karmienia piersią należy wstrzymać się od stosowania medycznej marihuany ze względu na ryzyko dotyczące prawidłowego rozwoju dziecka.

Należy pamiętać, że medyczna marihuana może wzmacniać lub osłabiać działanie innych leków. Z tego względu konieczne jest poinformowanie lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach – zarówno tych doraźnych, jak i stosowanych na stałe.

Czas trwania terapii medyczną marihuaną jest uzależniony od rodzaju choroby lub zgłaszanych dolegliwości. Z tego względu jest to sprawa bardzo indywidualna, ponieważ duże znaczenie ma również oczekiwany efekt terapeutyczny, którego osiągnięcie może wymagać cierpliwości. O czasie trwania leczenia zawsze decyduje doświadczony lekarz w oparciu o przeprowadzoną kwalifikację.