Medyczna.pl

logo-medyczna

Owszem, istnieje rozróżnienie na medyczną oraz tzw. rekreacyjną, ponieważ marihuana marihuanie nie równa i o tym należy pamiętać. Po pierwsze ze względu na fakt, że uprawa medycznej marihuany jest ściśle kontrolowana pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko kontroli przed zanieczyszczeniami czy zastosowaniem różnorodnych pestycydów, ale także zawartości substancji aktywnych w uprawianej, dozwolonej odmianie marihuany. Dzięki temu w aptece dostępny jest na receptę susz konopny o zróżnicowanej zawartości substancji aktywnych, jak również prawidłowo przebadany. Ponadto do terapii wykorzystuje się susz żeńskich kwiatostanów medycznej marihuany. Natomiast tzw. marihuana rekreacyjna najczęściej pochodzi z zakazanego rynku i może być skażona np. metalami ciężkimi. W 2017 roku w Polsce została zalegalizowana marihuana medyczna, która wykazuje właściwości terapeutyczne i lecznicze w przebiegu wielu chorób oraz dolegliwości.

Medyczna marihuana, jak każdy inny lek psychoaktywny, jest wydawana w aptekach na podstawie otrzymanej od lekarza recepty. Jednak w tym miejscu należy zaznaczyć, że medyczna marihuana przeznaczona jest dla pacjentów, którzy wykazują wyraźne wskazania do leczenia tą substancją. Z tego względu niezbędny jest proces kwalifikacji medycznej, a sama recepta na medyczną marihuanę, w tym również e-recepta, może zostać wypisana przez lekarza uprawnionego do wystawienia recept RPW. Najczęściej lecznicza marihuana zalecana jest w sytuacjach, gdy wcześniej stosowane przez pacjenta leki nie przyniosły oczekiwanych efektów. Ze względu na swoje udowodnione właściwości, medyczna marihuana stosowana jest podczas leczenia i terapii różnorodnych schorzeń – począwszy od onkologicznych, aż po neuropsychologiczne czy nawet dermatologiczne. Co więcej, medyczna marihuana to nie tylko susz, ale również produkty wytworzone na substancjach pochodnych.

Tuż po zalegalizowaniu w 2017 roku, medyczna marihuana trafiła do aptek. Początkowo jedynie pod postacią suszu konopnego do sporządzania leków recepturowych, lecz z czasem na rynku farmaceutycznym pojawiło się znacznie więcej możliwości. To już nie tylko susz konopny, ale również kremy, maści czy oleje m.in. na bazie jednej z aktywnych substancji marihuany medycznej – a tych jest naprawdę wiele. Konopie medyczne czy też medyczna marihuana zawierają dwie główne substancje – THC oraz CBD. O ile pierwsza z nich wykazuje m.in. silne właściwości przeciwbólowe i jest substancją psychoaktywną (wywołuje euforię czy uczucie odurzenia), to już druga niekoniecznie. Owszem, CBD również działa m.in. przeciwbólowo, jednak jest pozbawiona właściwości psychoaktywnych. Dzięki temu na rynku dostępnych jest wiele odmian medycznej marihuany, a każda z nich o odmiennej zawartości każdej z tych substancji. To daje możliwość lepszego dopasowania leczenia do potrzeb i dolegliwości danego pacjenta.